Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDebata nad otwarciem giełdy papierów wartościowych w Etiopii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2019-04-23 12:08:29
etiopia, giełda papierów wartościowych, rynek kapitałowy, sytuacja ekonomiczna

Znów pojawiły się w mediach dyskusje o konieczności stworzenia giełdy papierów wartościowych w Etiopii. W zeszłym tygodniu media poinformowały, że rząd Etiopii jest gotowany do utworzenia pierwszej giełdy w tym kraju do 2020 r.

Od wielu już lat etiopscy ekonomiści, naukowcy, konsultanci i urzędnicy rządowi debatują nad koniecznością utworzenia giełdy w kraju. Niestety do dzisiaj eksperci nie potrafią uzgodnić najbardziej korzystnego terminu na jej otwarcie.

 

Niektórzy twierdzą, że kraj już teraz powinien wejść na rynek kapitałowy, podczas gdy inni uważają, że ekonomia nie jest jeszcze gotowa na obrót akcjami.

 

Argumenty przemawiające za natychmiastowym otwarciem giełdy to:

  • bliskość Etiopii do światowej gospodarki,
  • dobra sytuacja ekonomiczna w porównaniu z mniejszymi krajami afrykańskimi, które rozwinęły własne giełdy,
  • obecność lokalnych firm gotowych do umieszczenia akcji na giełdzie,
  • oferta Banku Światowego w zakresie pomocy technicznej na rzecz utworzenia giełdy,
  • nieuniknione wejście Etiopii do członkostwa w Światowej Organizacji Handlu.

 

Ci, którzy uważają, że Etiopia nie jest jeszcze gotowa na otwarcie giełdy, wskazują na jej słabą infrastrukturę finansową:

  • brak instytucji regulacyjnych,
  • brak wiarygodnych informacji księgowo/statystycznych,
  • brak dobrze rozwiniętych instytucji finansowych.

 


 

Obecnie w Afryce istnieje już 29 giełd papierów wartościowych. W Afryce są dwie regionalne giełdy: w Abijanie (Wybrzeże Kości Słoniowej) i w Libreville (Gabon). Benin, Burkina Faso, Gwinea Bissau, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali, Niger, Senegal i Togo korzystają z wymiany w Abijan, znanej jako Bourse Regionale des Valeurs Mobilieres (BRVM). Giełda znajdująca się w Libreville, zwana Bourse Regionale des Valeurs Mobilieres d'Afriqe Centrale (BVM-AC), sprzedaje akcje spółek w Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Demokratycznej Republice Konga, Gwinei Równikowej i Gabonie. W północnej części Afryki Maroko założyło giełdę w Casablance już w 1929 r. Podczas gdy Egipt założył giełdę egipską w 1883 r. Podobnie Republika Południowej Afryki, Nigeria, Namibia i Zimbabwe mają własną dynamiczną giełdę, reprezentującą rynki kapitałowe 38 krajów afrykańskich.

 

Źródło: Fragmenty artykułu autorstwa Yonnasa Kifle Ph.D. CEO GTDC, "The Reporter" 5 styczeń 2019 Addis Ababa, Tom 23, nr 1165