Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPokój między Etiopią i Erytreą

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2019-03-15 09:26:42
etiopia, erytrea, port w assab, porozumienie pokojowe, transport, wymiana handlowa, handel zagraniczny

Trwają przygotowania do otwarcia portu w Assab w Erytrei, jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Etiopii w oświadczeniu z dnia 17 lipca 2018 r. rzecznik prasowy Meles Alem powiedział, że prowadzone są wstępne działania do modernizacji portu i przygotowania go do użytku.

Według Melesa, przygotowania odbywają się zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy liderami obu krajów (informacje z Ethiopian News Agency, Addis Abeba, 17 lipca 2018 r.). Otwarcie portu Assab to wynik porozumienia pokojowego między Etiopią i Erytreą podpisanego 9 lipca, po którym nastąpiło przywrócenie stosunków dyplomatycznych, otwarcie obu ambasad w Addis Abebie i Asmarze oraz wznowienie lotów między krajami.

 

Do tej pory używany był port w Dżibuti dla handlu między Etiopią i resztą świata. Jednakże port ten staje się bardzo zatłoczony i nie jest już wystarczający dla wymiany handlowej Etiopii. Utworzenie portu w Assab przyniesie pozytywne skutki w handlu międzynarodowym Etiopii i zmniejszy koszty transportu.